
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 172.98879 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 35 MHz |
| Type | Shift Register |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Complementary |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 265 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 26 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Input Lines | 9 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Channels per Circuit | 8 |
| Logic Type | CMOS |
Stock: 525
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25306
Ext.Price$0.25306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25306 | $0.25306 |
| 10 | $0.22081 | $2.20810 |
| 50 | $0.19267 | $9.63350 |
| 100 | $0.16182 | $16.18200 |
| 500 | $0.13590 | $67.95000 |
| 1000 | $0.12809 | $128.09000 |
| 3000 | $0.12072 | $362.16000 |
| 5000 | $0.11378 | $568.90000 |
